wrapper

logo

Öğrencilere önemli tavsiyelerde bulundu
Kariyer Günleri etkinliğinde öğrencilere bilgi birikimini ve tecrübelerini aktaran Ankara Kuyumcular Odası Başkanı Hasan H. Çavuşculu, "Geleceği çok iyi öngörmelisiniz. Bir taraftan okurken, diğer taraftan da iş yaşamına dair bilgi ve becerilerinizi geliştirmelisiniz. Artık aranacak insan tipi, 4 Y dediğimiz; yetenekli, yetkin, yetkili ve yaratıcı insan tipidir." dedi.
 
Ankara Kuyumcular Odası Başkanı Hasan H. Çavuşculu, öğrencilerle 'Kariyer Günleri'nde bir araya geldi. İş hayatında başarılı, topluma rol-model olmuş katılımcıların konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte Çavuşculu, kuyumculuk sektörü ile ilgili mesleki bilgi ve deneyimlerini öğrencilerle paylaşarak,  kendi eğitim hayatı ve kariyerindeki tecrübelerini anlattı.  
 
Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 8. sınıf öğrencilerine yönelik olarak Şehit Ahmet Özsoy Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu'nda düzenlenen Kariyer Günleri programına katılan  ve burada öğrencilere tavsiyelerde bulunan Çavuşculu, etkinliğin konuğu olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, insanın geleceğini şekillendiren en önemli kararların eğitim ve meslek seçimi olduğunu söyledi.
 
"YARATICI VE YENİLİKÇİ OLMAK ZORUNDASINIZ"
8. sınıf öğrencilerine mesleki anlamda farklı seçenekler sunabilmek ve kariyer gelişimine katkı sağlayabilmek amacıyla düzenlenen Kariyer Günü etkinliğinde öğrencilere tavsiyelerde bulunan Çavuşculu,  yaşam boyu eğitimin, bilgi ve iletişim teknolojilerinin önemini vurguladığı konuşmasında, "Dünya her geçen gün küresel boyutta çok hızlı bir teknolojik ve dijital gelişim içerisinde. Artık, hayatta tek bir işyeri ile kariyer tamamlamak sona erdi. Öncelikle, geleceği çok iyi öngörmelisiniz. Bir taraftan okurken, diğer taraftan da iş yaşamına dair bilgi ve becerilerinizi geliştirmelisiniz. Hangi mesleği yaparsak yapalım, bilgi teknolojilerini çok iyi bilmek ve kullanmak gerekliliği olmazsa olmazdır. Yaşam boyu eğitimin içerisinde, yaratıcı ve yenilikçi olmak zorundayız. Bu nedenle dünyanın gittiği noktayı, gelinen konumu çok iyi bileceğiz. Yaşam boyu öğrenmeyi kendimize ilke kabul edeceğiz. Bütün mesele; her şeyi bilen olmak değil, öğrenmeye çabalayanlardan olmak. Bizi tercih edilebilir kılan özelliğimiz artık; bitirdiğimiz okul, fakülte, üniversite olmayacak. Bizi iş hayatında ön plana çıkartacak farkındalığımız, öğrenebilme yeteneğimiz ve iş ilişkilerimiz olacak." ifadelerini kullandı.
 
"BİLGİLİ VE İYİ BİR İLETİŞİMCİ OLUN"
İletişimin  içinde bulunduğumuz bilim ve teknoloji çağında vazgeçilmez bir faktör olduğunu belirten Çavuşculu, "Her şeyi araştıran, inceleyen, sorgulayan insan olun. Aklınızı başkalarına emanet etmeyin. Ayrıca, herkesle iletişim halinde olun. Son derece hızlı ve etkin değişmelerin yaşandığı günümüzde, bilgili ve iletişim halindeki insanların önemi artıyor. Gelecek günlerde insanların çalışma arkadaşları sadece insanlar olmayacak, robotlar ve yapay zekânın da dâhil olduğu bir dünyayla, çalışma hayatıyla karşı karşıya olacağız. Nano ve genetik teknolojiler, yenilenebilir enerji, uzay bilimleri, yeni işlerin oluşmasında robotlar, yapay zekâ ve hologramlarla dolan dünyada temel belirleyiciler olacaklar. Her iş ve meslek bu alanlarla mutlaka bağlantılı ve iç içe olacak. Artık aranacak insan tipi, 4 Y dediğimiz yetenekli, yetkin, yetkili ve yaratıcı insan tipidir." diye konuştu.
 
Etkinliğin diğer oturumlarında; Kanal A TV Editörü Cüneyt Polat ile Onkoloji Hastanesi Hemşiresi Gülcan Coşan da sektörleri hakkında paylaşımda bulundu, bugünkü kariyerlerine nasıl geldiklerini, yaşadıkları sıkıntıları ve başarılarını anlattı.
Öğrencilerin merak ettikleri tüm soruların cevap bulduğu program sonunda Keçiören İlçe Milli Eğitim Mesleki ve Teknik Eğitim Şube Müdürü Hilmi Karaot tarafından konuşmacılara plaket takdim edildi. Öğrencilerle birlikte toplu fotoğraf çekilmesinin ardından program sona erdi.

kariyer 1

kariyer 2

kariyer 3

kariyer 4

kariyer 6

kariyer 7

 

Akso Bize Ulaşın

ANKARA KUYUMCULAR VE SAATÇİLER ODASI
Anafartalar Cad.Papatya Sok. Ömerbey İş Hanı No:2/5 Ulus/ANKARA

+90 312 311 39 75 PBX

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Akso Uaşım Harita